Bir sorunuz mu var?
Mesajı gönderildi. Kapalı

Mizaç İlmi Eğitimi

İbn-i Sina bu eserinde kendi tedavi usullerini özellikle de Mizacı anlatıyor. İbn-i Sina, Galen, Hipokrat ve pek çok kadim tıp hekimleri hastalarını Mizaç ilmiyle tedavi etmiştir. Bu ilme göre canlı, cansız her şey 4 ana unsurdan oluşur. Bunlar hava, su, ateş, toprak’tır. Bu dört unsur canlı, cansız varlıkların mizacını belirler. Bu dört unsurun insan vücudundaki sıvılarda karşılığı ise hılt olarak isimlendirilir. Hava unsurunun karşılığı kan, su unsurunun karşılığı balgam, toprak unsurunun karşılığı sovda, ateş unsurunun karşılığı ise safradır. Buna göre demevi, balgami, sovdavi ve safravi olmak üzere 4 mizaç vardır. Mizaç ilmi sadece hekimler için değil her meslek erbabının etrafındaki insanları daha iyi tanıması ve nasıl davranacağını bilmesi bakımından çok önemlidir.

Temel Mizaç İlmi

  • Temel 4 elementin tanımı ve incelenmesi
  • Mizaç tanımlanması
  • Mizaçların ağırlıkları ve dereceleri
  • Mizaç oluşumu ve önemi
  • 4 Elementin İnsandaki hali
  • 4 Mizacın fiziksel, ruhsal ve fikirsel özellikleri,
  • Dişil ve eril mizaç,
  • Organların mizacı
  • Mizaca göre beslenme

Kan içinde “kanın beyne sıçraması” tabiri tam da demevileri anlatır. Kanın aşırı artıp vücuda verdiği rahatsızlıklar demevilerde sıkça görülür. Hipertansiyon, hipervolemi (kan sıvısının aşırı artması) gibi sebeplerle kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği ve siroz bu mizaçta görülebilir. Hava sürekli hareket eder: Demevi mizaçtaki kimse de buna bağlı olarak sürekli telaşlıdır. Stresli, aceleci, tez canlı, sinirlidir kan mizaçlılar. Vücuttaki kan da sürekli hareket halindedir ve vücudu ısıtır.

Hava taşıyıcıdır: Güzel kokulu yerden gelen rüzgâr güzel kokular getirir. Bu bağlamda demeviler de ruh halini dışa yansıtır. Vücuttaki kan hıltı da vücuda gereken hammaddeyi taşır. Organlar arasındaki haberleşmeyi sağlar.

Kan hayat sıvısıdır. Demevi mizaçta etrafındaki kimseleri besler, onları eğitir. Bir insanın cildine bakarak kanının kirli ya da temiz olduğu hakkında bilgi sahibi olunabilir. Ciltteki sivilceler kan hıltının galebe çaldığını gösterir.

Not: Kursu bitirdikten sonra Carcerd ve EUROPASSCARD Onaylı Uluslararası Akreditasyonlu sertifikanız otomatik olarak hazırlanacak olup sertifikalar kısmından indirebilirsiniz.  Örnek sertifikayı aşağıda görebilirsiniz.

5
5 5 üzerinden
3 Derecelendirmeler

Ayrıntılı Değerlendirme

Yıldız 5
3
Yıldız 4
0
Yıldız 3
0
Yıldız 2
0
Yıldız 1
0

{{ review.user }}

{{ review.time }}
 

Daha fazla göster
Yorum bırakmak için lütfen giriş yapın
Kursu al
Kayıtlı: 2004 öğrenci
Dersler: 3
Seviye: Tüm Seviyeler
Fiyat:
₺1,500 ₺459.90